Zeytinyağından Gelen Sağlık

Gelibolu – Küçükkuyu hattında denizin poyraz rüzgarlarını alan Çanakkale sınırları dahilinde elde edilen zeytinyağı tartışılmaz yükseklikte bir kalite ve en az kalitesi kadar damak tadı da lezzetli olan bir ürünümüzdür. Özellikle, Kuzey Ege olarak da adlandırılan, Geyikli – Gülpınar – Küçükkuyu çizgisi burada elde edilen ve gerek tadı gerekse içeriği yönlerinden üst düzeydeki zeytinyağının coğrafi sınırlarını oluşturur. Dolayısı ile bu körfezde üretilen zeytinyağı belirgindir ve Çanakkale'ye ayrı bir değer katmaktadır. Ancak "Çanakkale" adı öne çıkmamaktadır.
Çanakkale bölgesinde, yani, Kuzey Ege'de üretilen yağların "Marka" olmasını sağlamak için 'Beyaz Teneke' olarak da bilinen etiketsiz ve markasız yağların satışının kontröl altına alınması bu konuda ciddi bir sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır. Ulusal olarak önem vermediğimiz veya önem versek de üzerinde yeteri kadar durmadığımız konuların başında iyi, güzel ve kaliteli taraflarımızı gerektiği gibi tanıtamamak gelmektedir. Bu sebeple, gerek tarihi değerlerimizi gerek zeytinyağımızı birlikte harmanlayarak hararetli bir tanıtım çalışması içerisine girmek mutlak bir gereksinim olarak görünmektedir.

Dalında Bir Güzel

Yüksek kaliteli Zeytinyağı ve Şarap yaşam standartları yüksek olan Avrupalıların da ortak lisanıdır.
Çanakkale’de ve yakın çevresinde üretilen zeytinyağının tüketilemesi ise İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere yakın olması sebebi ile bu nadide sehrimize coğrafi konumu bakımından büyük bir avantaj oluşturmaktadır.
"Çanakkale" kendi adı ile anıldığında belkide pek bilinmeyen bir isimdir. Ancak bu ismi "isim" olarak tanıtmak biraz çaba gösterilirse çok kolaydır.

Renklere Adını Veren Zeytuni Yeşili

Çanakkale'nin bilinen yanları ise saymakla bitmeyecek kadar fazla örneklerle gösterilebilinir; Avustralya, Yeni Zellanda ve Birleşik Krallık adı ile de bilinen Britanya İmparatorluğu'nun, Almanya'nın ve de birçok diğer ülkenin tarih kitaplarında "The Dardanelle Campaign" olarak yeni nesillere ögretilen 'Çanakkale Savaşı', bölgenin 'Dardanelle' adını aldığı kurucusu olan Zeus'un torunu ve Romus ve Romulus'un ve de dolayısı ile Roma'nın İmparatorlarının atası olan ve aynı zamanda Truva'nın kurucusu Tros'un da dedesi Kral Dardanus'un kenti, Gülpınar'daki Apollon tapınağının ev sahibi, Sokrates'den sonra ikinci büyük filozof Aristotales'in kenti Assos'u ve buna benzer birçok daha örnekleri sıralayabilriz.
Beslenme yönünden bakıldığında ise; bölgenin geleceğin tarım şekli olan 'Organik' tarımı, Organik Zeytin ve Zeytinyağı ki kalbe, cilt bakımına, saç bakımına, temizliğe olan faydaları saymakla bitmez, hayvancılığı, süt mamülleri ve balıkçılığı gerek bu bölgenin insanına gerekse uzak yakın birçok insana sunulan büyük bir lütfun merkezidir Çanakkale.

Altın Sarısı Sağlık Pınarı